قوانین و مقررات
​​​​​​​

تعهدات و الزامات
صاحب کالا مکلف است اظهار کالا را در خصوص ارزش، محتویات، اوزان و مشخصات صاحبین مرسوله (فرستنده و گیرنده) را، به جهت حفظ امنیت حمل، صحیح و دقیق اعلام نماید؛ در غیر این صورت مسئولیت خسارات و هزینه های جانبی به عهده صاحبین کالا خواهد بود.
ارسال کننده یا صاحب کالا اقرار می دارد که لیست اموال ممنوعه – موجود در سایت یا درج شده در سایر قوانین موضوعه – را مطالعه نموده و اظهار خلاف واقع نداشته است؛ و شرکت HPL مسئولیتی در قبال خسارات و جرائم احتمالی با موضوع فوق نخواهد داشت.
لیست کالاهای ممنوعه بصورت ادواری بروزرسانی می شود و مطالعه آن برای صاحبین کالا الزامی است. لذا در صورت ایجاد هرگونه تغییر کمی یا کیفی در لیست و فهرست کالاهای ممنوعه هیچ نوع مسئولیتی متوجه شرکت HPL نمی باشد .
فرستنده (ارسال کننده یا صاحب کالا) مکلف است اجناس و محموله هایی که دارای حساست ویژه از لحاظ کمی و کیفی بوده، به نوعی که نگهداری و حمل آن ها مستلزم اتخاذ تدابیر ویژه یا رعایت استاندارد های ایمنی و بهداشتی و حفاظتی امنیتی می باشد، مراتب را هنگام ثبت سفارش اعلام نماید و بیمه نامه مربوطه را نیز اخذ کند؛ در غیر اینصورت با بروز خسارت هیچگونه مسئولیتی متوجه شرکت
HPL نخواهد بود .
پرداخت ارزش افزوده به عهده ی مشتری می باشد.
امضا مشتری روی قبض رسید و یا ثبت سفارش با شرکت
HPL به منزله پذیرش تمامی قوانین و مقررات این شرکت می باشد.
در صورت درخواست مشتری، بیمه ی مرسولات به عهده مشتری می باشد و جداگانه محاسبه می گردد.
هر پرداختی که به موجب این توافقنامه در قبال دعاوی مطروحه تعلق گیرد به ریال ایرانی (پول رایج رسمی کشور محل اقامت
HPL) بعمل خواهد آمد.
برای کالاهای خاص و کالاهای DG (کالای خطرناک) به صورت موردی با ارائه مستندات کالا (گواهی MSDS ، Proforma و سایر مدارک مورد نیاز حمل) قیمت پیشنهادی ارائه می گردد. هزینه بسته بندی کالاهای خاص به هزینه ی ارسال اضافه می گردد.
فرستنده اقرار می دارد که به گیرنده محموله اعلام داشته، هزینه های گمرکی کشور مقصد به عهده گیرنده‌ی محموله بوده و در صورت تأخیر یا عدم پرداخت یا عدم پاسخ گویی، شرکت
HPL مسئولیتی در قبال اصل کالا و خسارات وارده و هزینه معدومی و فساد و هزینه های مرجوعی و جرائم احتمالی دیگر نخواهد داشت و بالتبع، جبران خسارت به عهده ارسال کننده و گیرنده متضامناً خواهد بود .
صاحب کالا موافقت می کند که شرکت
HPL و نیز مسئولان گمرک، امنیت و یا هر مقام دولتی دیگر در هر زمان و مرحله از ارسال، محموله را بازرسی نمایند و توقف یا منع ماموران دولتی در خصوص بازرسی و بررسی محمولات در کنترل شرکت HPL نمی باشد.
در خصوص تعیین حقوق ورودی در مبادی و گمرکات مقصد، ارزش اعلامی کالا توسط فرستنده کالا در سند پیش-فاکتور یا فاکتور (پروفورما یا invoice) مبنا و ملاک نمی باشد و ممکن است بر اساس ارزیابی گمرک یا سایر قوانین و مقررات یا سایر مراجع ذی صلاح تغییر یابد، بالتبع تعرفه های فوق الذکر نیز به همان نسبت بر اساس قوانین کشور مقصد متغیر خواهد بود .
در صورتی که فرستنده پس از توافق با گیرنده، هزینه های گمرک مقصد را تقبل نماید، بار باید با شرایط DDP ارسال گردد و در این صورت هرگونه تاخیر از جانب فرستنده در پرداخت حقوق و عوارض که منجر به تحمیل هزینه-های جانبی از جمله انبارداری، معدومی، مرجوعی و سایر جرائم احتمالی شود تماماَ به عهده فرستنده بوده و شرکت
HPL مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.
عدم پرداخت الباقی هزینه های حمل یا عدم تسویه حساب نهایی با شرکت
HPL و یا عدم پرداخت هزینه های گمرکی و غیره، تعهدی برای شرکت HPL جهت اتمام پروسه حمل و ارسال بسته پستی ایجاد نمی نماید.
در صورت افزایش نرخ حمل به جهت تغییر نرخ ارز و یا موارد دیگر تا سقف 10 درصد، هیچ تعهدی برای صاحبین کالا ایجاد نمی کند ولی در صورت افزایش نرخ بیش از 10 درصد پرداخت هزینه های مازاد به عهده فرستنده و گیرنده متضامنا خواهد بود.
امضا تائید دریافت بار، به منزله دریافت کالا بدون نقص، ایراد و آسیب می باشد؛ لذا دریافت کننده کالا موظف است در هنگام دریافت بار، کالا را بررسی نماید. هر گونه ادعایی بعد از امضا رسید تائید دریافت بار (POD) بدون اثر خواهد بود.
ارائه خدمات در نقاط دورافتاده و دور از دسترس با همکاری پست محلی و با هزینه های مستقل قابل ارائه خواهد بود.
طرفین خود را ملزم به رعایت اصول محرمانگی مذاکرات و توافقات و اطلاعات مبادله شده دانسته و به آن پایبند خواهند بود. کلیه اسناد در زمانی که تحت اختیار و کنترل طرفین می باشند، محرمانه تلقی می گردند.
صاحب کالا موظف است آدرس اعلامی فرستنده و گیرنده را بصورت دقیق و کامل عنوان دارد و در صورت برگشت محموله به علت آدرس اشتباه، پرداخت هزینه برگشت محموله به عهده صاحب کالا می باشد و
HPL هیچگونه مسئولیتی در این خصوص ندارد.
در صورت عدم اعلام ارزش محموله توسط مشتری، مرسوله بدون ارزش در نظر گرفته خواهد شد و در صورت بروز مشکل،
HPL هیچگونه مسئولیتی در قبال خسارت آن ندارد.
HPL متعهد به ارسال مرسوله است و هیچگونه تعهدی نسبت به محتویات مرسوله ندارد و ارسال بر مبنای اطلاعات مشتری صورت میگیرد.
درصورتی که پس از انجام هماهنگی های لازم جهت حمل مرسوله، مشخص شود که فرستنده برای ارسال بار برای ایران محدودیت هایی دارد و گیرنده مراحل لازم را برای ثبت سفارش کالاهای غیرمستقیم انجام نداده است، در صورت بروز مشکل برای گیرنده،
HPL هیچگونه مسئولیتی در قبال خسارت آن ندارد.
شرکت
HPL در قبال خسارات، کسری و فقدان بار که توسط ارگان های دیگر مانند گمرکات، انبارهای عمومی، لاین های هواپیمایی و غیره صورت گرفته باشد مسئولیتی ندارد و متعهد میگردد علاوه بر پیگیری وضعیت مرسوله، معرفی نامه ای خطاب به ارگان خاطی تحت نام صاحبین کالا جهت پیگیری وضعیت مرسوله ارائه دهد.
حدود مسئولیت
HPL در ارتباط با محموله های موضوع توافقنامه به شرحی است که در ظهر قبض مالی (رسید صادره، CONSIGNMENT NOTE) این شرکت قید گردیده است و جزء لاینفک این توافقنامه می باشد.
در مورد بارهای صادراتی از ایران، چنانچه گیرنده در محل حضور نداشته باشد، تحویل مرسوله طبق قوانین محلی کشور مقصد انجام خواهد شد.
اخذ مجوز جهت حمل کالای خطرناک و نیز تهیه فرم های MSDS به عهده فرستنده بوده و این مجوز باید به تائید شرکت
HPL رسیده باشد.
شرکت
HPL در قبال خسارات ناشی از تاخیرات اداری، تاخیر در پرواز یا حمل زمینی/دریایی، تحریمات، قصور صاحبین کالا، عوامل قهری و فورس ماژور، اظهارات خلاف واقع فرستنده و نیز خسارات ناشی از تغییرات مقررات ظهر بارنامه و مغایرت کالا از لحاظ کمیت و کیفیت با اطلاعات اظهار شده در فاکتور مسئولیتی ندارد.
شرکت
HPL مسئولیتی در قبال خسارت ناشی از حمل کالای ممنوعه اعم از قاچاق – حرام – خلاف مقررات داخلی یا خارجی یا خلاف مقررات IATA ندارد.
شرکت
HPL مسئولیتی در قبال خسارت ناشی از تعهد تحویل گیرنده اعم از تاخیر در دریافت یا عدم پرداخت هزینه گمرکی ، عدم ارائه مدارک ندارد.
شرکت
HPL​​​​​​​ مسئولیتی در قبال خسارات ناشی از بازرسی و قوانین گمرک و حفاظت پرواز و فرودگاهی و انبارداری و تخلیه و بارگیری و بازرسی و سایر مقررات قضایی و دولتی ندارد.​​​​​​​